czwartek, 14 lutego 2013

Panna cotta



Jeden z moich ulubionych deserów. Istnieje wiele wariacji na temat panna cotty, ale moim zdaniem najlepsza wersja to połączenie kremowej konsystencji z galaretką lub musem, np. z truskawek. Klasycznie. Ja dziś proponuję ten deser w połączeniu z kwaskową galaretką wiśniową. Jeszcze zdążycie z przygotowaniem jej na romantyczny wieczór. Miłości! :)

Składniki na 6 mniejszych lub 4 większe porcje:

  3 łyżeczki żelatyny w proszku
  1 laska  wanilii lub 2 łyżeczki ekstraktu z wanilii
  250 ml śmietany kremówki
  250 ml mleka
  60 g cukru
  opcjonalnie 1 łyżka rumu

Galaretka wiśniowa:

  450 g mrożonych wiśni, wcześniej odmrożonych
  1 szklanka wody
  1/2 do 3/4 szklanki cukru
  2 łyżki soku z cytryny
  1 łyżeczka żelatyny
  1 łyżeczka wody

Przygotowanie kandyzowanych wiśni
Wiśnie, cukier, wodę i sok cytrynowy podgrzewać w garnku, aż zacznie się gotować. Zmniejszyć ogień i podgrzewać przez ok. godzinę, mieszając co jakiś czas. Kiedy syrop jest już gęsty, zdjąć z ognia. Przecedzić przez sitko. 


Przygotowanie galaretki
Łyżeczkę żelatyny zalać łyżeczką wody i odstawić na 5 min. Ok. 150 ml soku z wiśni podgrzać w rondelku. Żelatynę rozpuścić w mikrofali i wlać do ciepłego soku. Mieszać, aż się rozpuści. Odstawić do wystudzenia.


Przygotowanie panna cotty
Żelatynę zalać 2 łyżkami zimnej wody i odstawić na 5 minut. Laskę wanilii przeciąć wzdłuż na pół i wyskrobać ziarenka. Do rondelka wlać śmietankę i mleko, dodać cukier, ziarenka wanilii i laskę lub ekstrakt waniliowy. Podgrzewać mieszając, aż cukier się rozpuści. Dolać rum, jeśli używamy, zagotować i szybko odstawić z ognia. Żelatynę podgrzać w mikrofali i dodać do mieszaniny. Mieszać energicznie do rozpuszczenia żelatyny. Przelać mieszankę do szklanek i ostudzić. Włożyć do lodówki, kiedy trochę stężeje zalać galaretką i wstawić znów do lodówki na ok. 4 godziny lub na całą noc.






poniedziałek, 11 lutego 2013

Koktajl szkarłatny



Dzisiaj propozycja na drugie śniadanie, podwieczorek, kolację lub deser po obiedzie. Koktajl ma wspaniały smak, który nadaje mu cynamon doskonale łączący się z owocami. Napój jest antynowotworowy - granat, odchudzający - grejpfrut, ananas, a cynamon ma właściwości obniżające poziom cukru we krwi. Otręby mają dużą zawartość błonnika, co powoduje, że koktajl jest sycący. Warto wypróbować, bo jest naprawdę smaczny.


Składniki na ok. 3 porcje po 250 ml:

  300 ml świeżo wyciśniętego soku z grejpfruta 
  2-3 plastry świeżego ananasa
  200 g mrożonych truskawek, wcześniej rozmrożonych (można użyć świeżych)
  150 g mrożonych owoców leśnych, wcześniej rozmrożonych
  200 ml soku z granatów
  łyżeczka od kawy cynamonu
  10 g otrąb owsianych
  10 g otrąb pszennych

Wszystkie składniki razem dokładnie zmiksować.
  
  

  

czwartek, 7 lutego 2013

Pączki z konfiturą różaną



Skoro tłusty czwartek to i pączki! Wspaniały przepis. Mimo, że ciasto na początku nie chce współpracować, po usmażeniu odwdzięcza się ze zdwojoną siłą. Przepysznie puszyste i rozpływające się  w ustach ciasto... Warto użyć konfitury różanej zamiast dżemu, bo połączenie jest powalające. Najlepiej smakują w dniu smażenia. Gorąco polecam!

Składniki na ok. 26 sztuk:

  800g mąki pszennej
  14g suchych drożdży
  szczypta soli
  100g cukru
  1 1/2 szklanki letniego mleka
  4 jajka
  2 żółtka
  100g roztopionego masła
  3 łyżki rumu, wódki lub spirytusu
  
A także:

  konfitura różana
  lukier
  skórka pomarańczowa
  
Mąkę pszenną przesiać, wymieszać z suchymi drożdżami. Dodać pozostałe składniki i wyrobić, pod koniec dodając rozpuszczony tłuszcz. Wyrabiać, aż ciasto będzie gładkie i elastyczne (najlepiej nie dosypywać mąki, mimo że ciasto będzie się bardzo kleiło, pomocne jest tu urządzenie z hakiem do wyrabiania ciasta). Wyrobione ciasto uformować w kulę, włożyć do oprószonej mąką miski, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do podwojenia objętości (około 1,5 h).

Po tym czasie ciasto wyjąć na oprószony mąką blat. Rozwałkować na grubość 1 cm i szklanką wykrawać pączki (można je w tym momencie nadziać konfiturą różaną). Odkładać je na stolnicę oprószoną mąką, przykryć i odstawić do podwojenia objętości na ok. 20 min. 
Po wyrośnięciu smażyć w głębokim tłuszczu (u mnie 4 kostki smalcu) rozgrzanym do temperatury 175ºC. Po usmażeniu odkładać na papier do odsączenia. Nadziewać konfiturą różaną przy pomocy rękawa cukierniczego.
Polukrować i posypać skórką pomarańczową.

Lukier:

  2 szklanki cukru pudru
  2 łyżki soku z cytryny
  4 łyżki gorącej wody

Składniki ucierać łyżką do połączenia.








Na podstawie: www.mojewypieki.com

środa, 6 lutego 2013

Babka kakaowo-cytrynowa




Fantastyczne połączenie cytryny z kakao. Babka nie jest mocno słodka, za to lukier dopełnia jej smak i dzięki temu staje się bardziej wyrazisty. Wilgotna w środku, ale chrupiąca z zewnątrz. Stanowi idealną alternatywę dla drożdżowej babki wielkanocnej, jednak zachęcam do wypróbowania już teraz.

Składniki:

  250g masła
  500g mąki pszennej
  3 opakowania kisielu cytrynowego bez cukru
  2 łyżki przesianego kakao
  2 łyżeczki proszku do pieczenia
  1 szklanka wody
  1 szklanka brązowego cukru
  5 jajek, oddzielnie białka i żółtka

Lukier:

  otarta skórka z jednej cytryny
  1 szklanka cukru pudru
  ok. 4 łyżki soku z cytryny

Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej. Mąkę przesiać z proszkiem do pieczenia.
Masło roztopić, wystudzić. Żółtka utrzeć z cukrem. Następnie, nadal ucierając, dodawać naprzemiennie - po łyżce roztopionego masła, wody oraz mąki z proszkiem do pieczenia. Do wyczerpania składników.
Od tak utartej masy odjąć 1/4 do innej miseczki i dosypać do niej kakao. Wymieszać do połączenia.
Do pozostałej masy wsypać 3 opakowania kisielu. Wymieszać, do połączenia.
Ubić pianę z białek. 1/4 piany dodać do masy kakaowej, resztę do masy cytrynowej. Wymieszać delikatnie.
Do wysmarowanej tłuszczem i oprószonej mąką dużej formy na babkę przelać najpierw trochę cytrynowej masy, potem kakaowej i przykryć resztą jasnej masy. Piec około 50 - 60 minut w temperaturze 190ºC. Sprawdzić patyczkiem.
Do cukru pudru dodawać sok z cytryny energicznie ucierając, aż do pożądanej gęstości lukru. Ostudzone ciasto polać lukrem, udekorować skórką cytrynową.